کدام فرش دستباف بهتر است؟

تا چند سال پیش کرمان یک نقطه شروع خوب برای کسانی بود که مایل به بازدید از قلعه قدیمی بم در حدود 200 کیلومتری جنوب آن بودند. برای مشاهده طرح های آشپزخانه وارد شوید. 2- سرقت طرح های ایرانی :کشورهای رقیب با استفاده از طرح و نقشه های ایران اقدام به تولید فرش های مشابه پرداخته اند که این امر صدمات زیادی به صنعت فرش در کشور ما وارد کرده است. بدیهی است که بافتن فرش با دست، منجر به ایجاد طرحهای بسیار زیبا و منحصربهفرد روی فرش میشود؛ همین مسئله سبب شده است که این فرشها طرفداران زیادی در سراسر دنیا داشته باشند. بدیهی است اطلاعاتی در این خصوص کسب نمایید.

از جمله مهمترین خصوصیات کتان باید به مقاومت در برابر کشیدگی، حرارت و همچنین حشرات اشاره نمود. از انواع جنس نخ میتوان به موارد نخ اکریلیک ، نخ پلی استر ، نخ پلی پروپلین اشاره کرد که در ادامه به اختصار توضیح داده شده اند. شهر کاشان را میتوان پایتخت فرش ماشینی ایران در نظر گرفت. با وجود قدیمی بودن واحد قالیبافی، این مجموعه تولیدی یکی از مجهزترین واحدهای تولیدی کشور میباشد که تمامی مراحل تولید فرش ماشینی از شروع پروسه چلهپیچی تا مراحل آهار و تکمیل و شیرینگ در این مجموعه قالب اجرا میباشد. قالیها در کشور ما در مناطق مختلفی تولید میشوند و معمولاً قالی تولیدی هر منطقه را به همان نام نیز میشناسند. 3- گل ابریشم: در این گونه فرشها در نقشها و دور حاشیهها به جای پرز پشمی از ابریشمی استفاده میشود و معمولاً چله اینگونه فرشها از ابریشم است.

زیبایی فرش ایرانی دستبافت، آنقدر زیاد و چشمگیر است که نمیتوان حق آن را با کلمات ادا کرد. آوازه و شهرت فرش زیبای ایرانی در همه جای جهان پیچیده و کمتر کسی است که مشتاق دیدن یا داشتن نمونهای از این صنعت هنری ارزشمند نباشد. با پیشرفت تکنولوژی و رشد صنعت و گرایش آدمی به سوی ماشینی شدن، صنعت فرش نیز ازین رشد صنعتی بیبهره نماند و ماحصل آن تولید و پیدایش فرش ماشینی بوده است. فرش واژهای عربی به معنای زمین است ولی در زبان فارسی دارای مفاهیمی چون گسترده شدن، زیرانداز و کفپوش میباشد. ابریشم مصنوعی دارای جنسی براق با رنگ های زنده و شفافاست. متریال و جنس نخهای بکار رفته در فرشهای گذشته، از مواد طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم بدست میآمدند و طبیعتا فرشهای دستباف قدیمی، از جنسهای پشمی، ابریشمی با درصدی از نخ پنبه بکار رفته در تار و پود آن بوده است.

اگر باز هم لکه ای از ریختن مایعات روی فرش بوجود آمده، میتوانید روی آن آب و سرکه اسپری کنید تا تمیز شود. به جای استفاده از این محصولات، میتوانید با استفاده از شوینده های طبیعی در منزل فرش دستباف خود را بشویید. باید بهدقت در خصوص ابعاد منزل اطلاع داشته باشید تا بتوانید فرش مناسب تهیه کنید. یکی از عوامل موثر در انتخاب فرش ماشینی، سایز و ابعاد فرش است. نخ اکریلیک : این نوع فرشها یکی از پر طرفدار ترین انواع فرش ماشینی است که جنسی شبیه پشم دارد اما به صورت مصنوعی و به دست انسان ساخته میشوند و در طبیعت وجود ندارد. خیلیها این طرح را تکراری میدانند (البته همین طرح لچک و ترنج که برای ما تکراری است یکی از اصیلترین طرحهای قالی ایران است که در بازارهای جهانی کلی طرفدار دارد) ولی خب طرح قالی ایرانی فقط لچک ترنج – آنهم با زمینه لاکی – نیست؛ طرحهای زیاد دیگری هم داریم که بعضیهایشان درحال فراموششدن هستند.

ما با بکار گیری برجسته ترین طراحان فرش و استفاده از آخرین دستاوردها در زمینه نرم افزار های طراحی مجموعه ای بدیع و بی نظیر از نقشه ها و رنگ بندی های متنوع را برای عرضه به مشتریان خود فراهم کرده ایم. فرشهای پشمی که نرم هستند، مناسب اتاق مهمانیاند. این فرشها بر اساس ابعاد و اندازه در دو دسته کلی فرشهای گرد شامل دایره یا بیضی و چهارگوش شامل مربع و مستطیل جای می­گیرند. فرشهای طرح 1500 شانه در دسته فرشهای دستبافت قرار میگیرند و بهعنوان دستبافت از ظرافت و زیبایی منحصربهفردی برخوردارند و بسیار کوچک و ظریف هستند.

فرشی که تار، پود و پرز آن از پشم باشد. 1- پشمی: به فرشی که تار و پود آن از جنس پنبه و پرز آن پشمیباشد میگویند. 2. فرش تمام ابریشم: در این فرشها پرز و چله از جنس ابریشم است. قالی تمام پشم مزیتهایی همچون بادوام و مقاومبودن، قدرت برگشتپذیری پرزها پس از پاخوردن، قدرت بالای جذب رطوبت و… گستره این هنر در آذربایجانشرقی به حدی است که تقریبا تمام خانوادههای این خطه دستی بر آتش دارند و بافتن فرش یکی از هنرهای دست آنهاست. همه کارشناسان فرش در سراسر دنیا بر این عقیده هستند که بهترین و زیباترین فرش ها در جهان فرش های دستباف ایرانی است . شرکت فرش آویژه به عنوان صادر کننده نمونه کشوری همواره سعی کرده تا محصولاتی با بالاترین استانداردهای بین المللی را در اختیار هموطنان خوبمان قرار دهد، چرا که هر ایرانی شایسته استفاده از بهترین هاست.

یکی از تفاوت­های فرش ماشینی، نسبت به فرش دستباف که موجب همهگیری و استقبال بیشتر از آن شده، این است که تنوع فرشهای ماشینی از نظر طرح و نقش بسیار بالا است و به مخاطب قدرت انتخاب گستردهتری می­دهد. بعد از انجام مرحله غبارگیری، شستشوی فرش یکی از اصلیترین مراحل قالیشویی است که حساسیت بسیاری دارد. از آنجایی که مطمئنا این موضوع ذهن شمار بسیاری از طرفداران فرش را به خودش درگیر کرده به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم شما را به طور کامل با انواع فرش ماشینی (که اتفاقا این روز ها بسیار پرطرفدار شده ) و این موضوع که اصلا شانه و تراکم فرش به چه معناست آشنا کنیم. فرش دستباف ایرانی به عنوان نماد اصالت و هنر ایرانی در تمام دنیا شناخته شده است و طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد به طوریکه حدود یک سوم فرشهای دستبافت دنیا در ایران بافته میشوند. این نوع فرشها در انواع تمام ابریشم (پرز و چله ابریشمی)، کف ابریشم (دارای زمینه از پرز ابریشمی) و گل ابریشم تهیه میشوند.

و گاها با شست و شو دچار ابرفتگی میشود .

یکی از نکات مهمی که باید همواره در شستوشوی انواع فرش مدنظر قرار گیرد؛ تفاوت روش شستشوی فرش دستباف و ماشینی است. بهگفتهٔ تولیدکنندگان فرشهای دستباف، ایمنترین روش خشک کردن فرش پس از شستن، خشک کردن آن با هواست. وی از اهتمام رئیس جمهور در پرداختن و توجه به مسئله فرش دستباف ایرانی و حضور وی در نمایشگاه های مختلف فرش و تعامل با سایر کشور ها و همچنین توجه به اقدامات در خصوص اکوسیستم دیجیتال در این خصوص گفت: در همین راستا پلنفرم شناسنامه کردن و اصالت کالا را به جامعه فرش دستبافت ارائه کرده ایم. کامیابی مسک گفت: از ابتدای امسال تاکنون حدود ۴۵ هزار متر مربع فرش توسط هنرمندان قالیباف خراسانجنوبی بافته شده که ارزش این فرشهای دستبافت ۹۰ میلیارد تومان بوده است.

این وضعیتی که در حال حاضر صنعت فرش ماشینی و سایر صنایع نیزکم و بیش با آن مواجهند ناشی از تصمیمات اقتصادی دولت گذشته بوده که نمود آن در کاهش قدرت خرید مردم مشاهده میشود و امیدواری همه ما به حل مسائل بین المللی توسط دولت جدید و بهبود قیمت ها در آینده نزدیک است. در سالهای اخیر، بافت گبه زیاد شده است و علاوه بر فارس، در برخی از استانهای دیگر هم بافته میشود. بافندگان هندی به سرعت این طرح ها را کپی کردند، اما باید به فرق عمده ای که بین گبه ایرانی و گبه هندو وجود دارد توجه شود. فرش ایرانی از نظر طرح و نقش، رنگ، جنس، شانه و تراکم و نیز قیمت دارای تنوع بینظیری است و همین موضوع باعث شده که افراد گزینههای بیشتر و مناسبتری را برای دکوراسیون منزلشان داشته باشند.

ما معتقدیم که خریدار حق دارد تا در مورد ویژگی ها و خصوصیات فرش ای که می خواهد بدست آورد، اطلاعات کاملی داشته باشد، لذا امروز در این مطلب به معرفی این مسئله می پردازیم. چون این فرش ها با ماشین های درجه بندی شده و برنامه ریزی شده ساخته می شوند، لذا هر فرش ماشینی، کاملا یکپارچه است. فرش های دستباف قم دارای رنگ بندی خاص با طرح های متنوع می باشد. علاوه بر این موارد، مشاوره رایگان طراحی و دیزاین منزل هم به مشتریان ارائه می شود.

1- دارای تار و پود میباشد. این موضوع ناشی از یکسان نبودن فاصله نخ های چله روی کجو، شل بودن نخ های چله، یکسان نبودن فاصله نخ های چله بر سر دار و زیر دار، پرتاب بودن پود ضخیم و بیشتر یا کم تر از حد معمول کشیده شدن پود ضخیم می باشد. بافت كلگی بیشتر در قدیم و در میان چادرنشینان و روستاییان معمول بوده است. در قدیم از رنگ های بسیار زنده استفاده می شد ولی با بازاری تر شدن این کالا بیشتر از رنگ بندی های ملایم تر در نقش آن ها استفاده می کنند. نیز می باشند. از ویژگی های شاخص این نوع فرش میتوان به لطافت، ظرافت و در عین حال استحکام اشاره کرد.

فرشی است که تار و پود آن از جنس پنبه بوده و پرزهای آن پشمی هستند. مهمترین عواملی که بر جنس فرشهای ماشینی تاثیر میگذارد نوع جنس بافت و نوع نخ استفاده شده در آن است. تا قرنها و بلکه هزاران سال بشر، زیرانداز و کفپوشی را که برای راحتی و نرمی و محافظت از سرما بر روی زمین میانداخت، توسط خودش میبافت. فرش بزرگ آبی ساده است، اما به نوعی باعث میشود، دیوار آبی و پهنای تخت سفید برای طراحی سادهای که مدرن است، با هم ترکیب کنند.

5- سوف: نوعی قالی است که زمینه آن از پود ضخیم و نازک تشکیل شده و نقش گل و بوتهها پرز دار میباشد. فرش بافته شده با نخ پلی پروپلین نازک و لطیف است. فرش با بافت زری، ابریشم یا پشم که دارای پود ضخیم در زمینه و تارهای زری ظریف و نازک بوده و نقوش گل و بته آن پرزدار و برجسته باشند، سوف نامیده میشود. تار و پود که زمینهی فرش را تشکیل میدهند و در واقع نخهای عمودی و افقی فرش هستند که در هم تنیده میشوند و نخ خاب که بر روی تار و پود گره زده میشود. و گاها با شست و شو دچار ابرفتگی میشود . به قالیچه های با اندازه ۲۰/۲×۴۰/۱ سجاده ای و یا دو ذرعی گفته می شود. اما فرش های ۷۰۰ شانه را داشتن ارتفاع زیاد در نخ خاب مکانی نرم و مناسب برای نشستن فراهم اورده اند ، مکانی که می تواند به جای مبلمان مورد استفاده قرار گیرد .

فرش طرح دار راستی این الیاف مشکل پرزدهی و ضربه به سلامتی را هم تا حد زیادی حل کرده­اند. جنس نخ فرش، به ویژه جنس نخ خاب تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و قیمت فرش دارد. وزن فرش نیز در قیمتگذاری آن مؤثر است؛ زیرا فرشی که سنگینتر است بیانگر استفاده بیشتر از مواد اولیه و همچنین بالا بودن شانه، تراکم و همچنین نخ خاب آن است. فرش دستبافت ایرانی: دنیایی از تنوع و زیبایی! غبارگیری اگر توسط افراد متخصص و با ابزارآلات مخصوص انجام نشود، باعث آسیب­دیدگی فرش خواهد شد. دوام بالا و مقاومت بسیار خوب در برابر رطوبت و کپک، از جمله ویژگیهای دیگری است که باعث شده پلیپروپیلن نزد تولیدکنندگان و مشتریان انواع فرش ماشینی بسیار محبوب باشد.

از آنجا که فرش مدرن در محیط اداری بیشتر جنبه تزئینی دارد می توانید آن را از جنس ارزان تری انتخاب نمایید تا در هزینه های شما صرفه جویی شود. دیگر اطلاعات و آگاهیهای لازم درباره انواع فرش و مشخصاتشان را برای استفادههای تزئینی و دکوراسیون منزل، در ادامه مطلب بخوانید. همچنین لازم به ذکر است که به قالیچههایی با ابعاد 5/ 2×5/ 1 را که ریز باف باشند پردهای گویند. همچنین لازم به ذکر است که به قالیچه هایی با ابعاد ۵/۲×۵/۱ را که ریز باف باشند پرده ای گویند. قالیهای کوچک که ابعاد 3×2 متر،5 /3×3 /2 متر را شامل فروش اینترنتی فرش میشود. قالیهای بسیار بزرگ با ابعاد 5×4 و6×4 متر و بالاتر از این ابعاد را شامل میشود. قالی های متوسط که ابعاد ۴×۳ متر و ۸/۲× ۸/۲ متر را شامل می شود. به فرشهایی گفته می شود که مساحت آن از ۴ متر مربع کمتر باشد. 2- تمام ابریشم: به فرشهایی که پرز و چله آن از ابریشم باشد، تمام ابریشم میگویند.